Krajobraz pogranicza – konceptualizacja pojęcia

Borderland landscape – conceptualisation of the term

Tomasz GRZYB
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: t.grzyb@student.uw.edu.pl

Zarys treści: W artykule dokonano kompleksowego przeglądu historycznych i współczesnych poglądów geografów na istotę dwu zjawisk: krajobrazu oraz pogranicza. Przegląd ten posłużył jako podstawa opracowania autorskiej definicji terminu „krajobraz pogranicza”, syntetyzującej najistotniejsze wątki koncepcyjne obu omawianych zjawisk.

Słowa kluczowe: krajobraz, pogranicze, krajobraz pogranicza

Abstract: In the article author accomplished a complex overview of historical and contemporary opinions of geographers on the essence of two phenomena: landscape and borderland. The overview served as a basis of author’s own definition of the term „borderland landscape” that synthesizes most essential conceptual strands of both of elaborated phenomena.

Key words: landscape, borderland, borderland landscape

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Grzyb T., 2019, Krajobraz pogranicza – konceptualizacja pojęcia, Prace i Studia Geograficzne, 64.3, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 7-22.

Wpłynęło: 23.02.2019
Zaakceptowano: 08.05.2019

Posted in GRZYB Tomasz, Tom 64 zeszyt 3 and tagged , , , , , .