Pomiar poziomu rozwoju zrównoważonego w Wietnamie za pomocą wskaźnika syntetycznego

Van Canh TRUONG
University of Da Nang, University of Science and Education, Faculty of Geography
e-mail: tvcanh@ued.udn.vn

Zarys treści: Stosowanie odpowiednich wskaźników oraz metod pomiaru poziomu zrównoważonego rozwoju jest jednym ze skutecznych sposobów monitorowania i mierzenia postępu w kierunku zrównoważonego rozwoju. Autor opracował system 20 podstawowych wskaźników zrównoważonego rozwoju w Wietnamie i koncepcję syntetycznego wskaźnika, który pozwala na szybkie rozpoznanie poziomu zrównoważonego rozwoju w różnych jednostkach przestrzennych. Wyniki badań wskazują, że wszechstronny wskaźnik rozwoju zrównoważonego Wietnamu nadal znajduje się na niskim-średnim poziomie, ale ulega poprawie. Występują różnice przestrzenne między komponentami zrównoważonego rozwoju, a poziom zrównoważonego rozwoju jest najwyższy w regionie południo-wschodnim i regionie Delty Rzeki Czerwonej, a najniższy na krańcach północno-wschodnich kraju.

Słowa kluczowe: rozwój zrównoważony, pomiar, wskaźnik syntetyczny, Wietnam

Abstract: Development of evaluation relevant indicators and a method for assessing the level of sustainable development is one of the effective ways to monitor and measure the progress toward sustainability. The author developed a system of 20 core indicators of sustainable development in Vietnam and a concept of comprehensive index which allow a quick of recognition of sustainable development level in different spatial units. The results of research indicate that the comprehensive index of sustainable development of Vietnam was still at the low-medium level, but getting better over period of time. There are spatial differences between components of sustainable development and the level of sustainable development is the highest in South East and Red River Delta and the lowest in the northeastern periphery of the country.

Key words: Sustainable Development, Measurement, Comprehensive Index, Vietnam

Zalecany sposób cytowania/ Cite as: Truong V.C., 2019, Measuring sustainable development level in Vietnam by using a comprehensive index, Prace i Studia Geograficzne, 64.2, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 7- 21.

Wpłynęło: 06.02.2019
Zaakceptowano: 04.03.2019

Posted in Tom 64 zeszyt 2, TRUONG Van Canh and tagged , , , , , , , .