Sto lat geografii na Uniwersytecie Warszawskim. Początki

One hundred years of geography at the University of Warsaw. Beginnings

Andrzej RICHLING
Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Zakład Geoekologii
e-mail: a.richling@uw.edu.pl

Zarys treści: W 2018 roku upływa sto lat od powstania pierwszego zakładu geograficznego na Uniwersytecie Warszawskim. Artykuł jest poświęcony omówieniu okoliczności towarzyszących temu wydarzeniu, nauczaniu geografii na poziomie wyższym w Warszawie w okresie międzywojennym i konspiracyjnym studiom w czasie okupacji niemieckiej, a także reaktywacji studiów geograficznych po II wojnie światowej.

Słowa kluczowe: geografia, początki, Uniwersytet Warszawski

Abstract: In 2018, one hundred years passed since the founding of the first geographical department at the University of Warsaw. The article is devoted to the discussion of the circumstances surrounding this event, teaching geography at the university level in Warsaw in the interwar period and conspiratorial studies during the German occupation, as well as reactivating geographical studies after the Second World War.

Key words: geography, beginnings, University of Warsaw

Zalecany sposób cytowania: Richling A., 2018, Sto lat geografii na Uniwersytecie Warszawskim. Początki, Prace i Studia Geograficzne, 63.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 7-22.

Wpłynęło: 01.02.2018
Zaakceptowano: 20.06.2018

Posted in RICHLING Andrzej, Tom 63 zeszyt 4 and tagged , , , , , .