T. 65.1, s. 53-60

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych
e-mail: krzysztof.lewandowski@uph.edu.pl

Zarys treści: Badania przeprowadzone w niewielkich, płytkich, sztucznych zbiornikach wodnych parku Pole Mokotowskie w Warszawie wykazały obecność w części z nich dosyć bogatej ilościowo, latem do prawie 3 tysięcy osobników na m2, oraz zróżnicowanej makrofauny bezkręgowej (łącznie 22 taksony). Pomimo tego, że zbiorniki te istnieją zaledwie od około pięćdziesięciu lat, oraz skrajnych warunków środowiskowych (długie okresy osuszania, brak osadów dennych i prawie całkowity brak makrofitów) i odizolowania od innych środowisk wodnych, licznie występują tu organizmy spędzające w wodzie cały cykl życiowy – ślimaki, małże i skorupiaki; mniej licznie pijawki. Liczna, choć mało zróżnicowana była fauna owadów, nieliczne były skąposzczety. Stwierdzono obecność dwóch gatunków z Czerwonej Listy zwierząt bezkręgowych w Polsce – pijawki Dina lineata i małża kruszynki delikatnej, Musculium lacustre.

Słowa kluczowe: okresowe zbiorniki wodne, makrofauna bezkręgowa, mięczaki, zasiedlanie

Abstract: The study was carried out in small, shallow, artificial water bodies in the Pole Mokotowskie park in Warsaw. Rich and diversified invertebrate macrofauna were found (in summer up to almost 3,000 individuals per m2 and total of 22 taxa). Despite the short time of existence of these water bodies (about 50 years), extreme environmental conditions (long periods of drying, lack of bottom sediments and almost total lack of macrophytes) and isolation from other waters, there are numerous organisms that spend their entire life cycle in the water – snails, bivalves and crustaceans; less leeches. The fauna of insects was numerous, but not very diverse; the oligochaetes were few. Two species from the Red List of invertebrate animals in Poland – the leech Dina lineata and bivalve Musculium lacustre were found.

Key words: periodical water bodies, macroinvertebrates, molluscs, colonization

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Kołodziejczyk A., Lewandowski K., 2020, Makrofauna bezkręgowa wód parku Pole Mokotowskie w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 53–60.

Wpłynęło: 10.05.2019
Zaakceptowano: 11.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , .