T. 65.1, s. 83-90

Trzmiele i trzmielce (Hymenoptera: Apidae, Bomb mb ini) w parku Pole Mokotowskie w Warszawie

Bumblebees and cuckoo bumblebees (Hymenoptera: Apidae, Bombini) of Pole Mokotowskie in Warsaw, Poland

Barbara ZAJDEL
e-mail: bzajdel@o2.pl
ORCID: 0000-0002-9504-4748
 Kornelia KUCHARSKA
Katedra Biologii Środowiska Zwierząt
 Mikołaj BORAŃSKI
Instytut Ogrodnictwa
Zakład Pszczelnictwa w Puławach
 Jakub GĄBKA
Zbigniew KAMIŃSKI
Samodzielna Pracowania Pszczelnictwa

Zarys treści: Obserwacje trzmieli i trzmielców (Bombus) prowadzono w parku Pole Mokotowskie w Warszawie od początku kwietnia do początku września 2016 roku. Ogółem zarejestrowano 598 osobników należących do 6 gatunków trzmieli i 2 gatunków trzmielców. Gatunkami najliczniej spotykanymi były: trzmiel ziemny (Terrestribombus Vogt, 1911) i trzmiel kamiennik (B. lapidarius (Linnaeus, 1758)). Stwierdzono obecność innych gatunków z rodzaju Bombus, takich jak: B. pascuorum (Scopoli, 1763), B. pratorum (Linnaeus, 1761), B. hortorum (Linnaeus, 1761), B. hypnorum (Linnaeus, 1758), B. rupestris (Fabricius, 1793) i B. campestris (Panzer, 1801).

Słowa kluczowe: Bombini, Bombus, park miejski, obszary miejskie, Pole Mokotowskie, Warszawa

Abstract: Observations of bumblebees (Bombus) were conducted in Pole Mokotowskie Park in Warsaw from the beginning of April to the beginning of September 2016. In total, 598 individuals belonging to 6 species of bumblebees and 2 species of cuckoo bumblebees were registered. The most abundant species were: buff-tailed bumblebee (Terrestribombus Vogt, 1911) and red-tailed bumblebee (Bombus lapidarius (Linnaeus, 1758)). We found other species of bumblebee in the park such as B. pascuorum (Scopoli, 1763), B. pratorum (Linnaeus, 1761), B. hortorum (Linnaeus, 1761), B. hypnorum (Linnaeus, 1758), B. rupestris (Fabricius, 1793) i B. campestris (Panzer, 1801).

Keywords: Bombini, Bombus, city park, urban area, Pole Mokotowskie, Warsaw

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Zajdel B., Kucharska K., Borański M., Gąbka J., Kamiński Z., 2020, Trzmiele i trzmielce (Hymenoptera: Apidae, Bombini) w parku Pole Mokotowskie w Warszawie, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 83-90

Wpłynęło: 10.05.2019
Zaakceptowano: 06.11.2019

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , .