T. 63.4, ss. 129-144

Restoration of the three lakes in Olsztyn, in the context of the development of recreational area city

Katarzyna PARSZUTO
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Nauk o Środowisku, Katedra Inżynierii Ochrony Wód
Renata TANDYRAK
e-mail: renatat@uwm.edu.pl
Jolanta GROCHOWSKA
Justyna SIEŃSKA

Zarys treści: W artykule przedstawiono zakres zabiegów rekultywacyjnych przeprowadzonych w trzech jeziorach na terenie Olsztyna (Jeziora Długiego, Jeziora Starodworskiego i Jeziora Kortowskiego). Dokonano oceny wpływu tych przedsięwzięć na rozwój i zagospodarowanie przestrzeni turystyczno – rekreacyjnej. Techniki rekultywacji zostały opracowane, wdrożone i przeprowadzone przez pracowników Katedry Inżynierii Ochrony Wód, na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie.

Słowa kluczowe: jeziora miejskie, przestrzeń rekreacyjna, zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne, rekultywacja

Abstract: The article presents the range of the restoration treatments, which were carried out in three lakes in the city of Olsztyn (Lake Długie, Lake Starodworskie and Lake Krotowskie). The impact of these projects on the development and management of tourism and recreation area has been assessed. Restoration techniques have been developed, implemented by the staff of the Department of Water Protection Engineering, the Faculty of Environmental Sciences, University of Warmia and Mazury in Olsztyn.

Key words: urban lakes, recreation area, management of tourism and recreation, restoration

Zalecany sposób cytowania: Parszuto K., Tandyrak R., Grochowska J., Sieńska J., 2018, Rekultywacja trzech jezior w Olsztynie w kontekście rozwoju przestrzeni rekreacyjnej miasta, Prace i Studia Geograficzne, 63.4, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 129-144.

Wpłynęło: 12.01.2018
Zaakceptowano: 15.11.2018

Posted in Artykuły, GROCHOWSKA Jolanta, PARSZUTO Katarzyna, SIEŃSKA Justyna, TANDYRAK Renata, Tom 63 zeszyt 4 and tagged , , , , , , , , .